Любен Корнезов - зам. председател на 40 НС

Любен Андонов Корнезов е роден на 3 януари 1947 г. в Ямбол. Завършва гимназия в Ямбол през 1965 г. Продължава образованието си в Софийския университет “Св. Климент Охридски”, където завършва право през 1973 г. В периода 1983-1986 г. е аспирант по граждански процес в Юридически факултет на СУ "Св. Климент Охридски". От 1988 г. е доктор на юридическите науки. От 1975 г. до 1981 г. е съдия в Ямболски районен съд, а от 1981 г. до1983 г. изпълнява длъжността съдия в Ямболския окръжен съд. В периода 1983-1986 г. е председател на Търговищки окръжен съд, а от 1986 - 1990 г. на Ямболския окръжен съд. От 1977 г. е член на БСП. За член на Висшия съвет на БСП е избран през декември 1996 г.
Избран е за депутат от 31 МИР район - Ямбол в Седмото Велико народно събрание, където е заместник-председател на Парламентарната група на БСП. В 7 –то ВНС Любен Корнезов изпълнява също така длъжността заместник-председател на Комисията по изработването на Конституцията.
В периода 1991-1994 г. той е съдия в Конституционния съд.
През 1995 г. е избран за заместник – министър на правосъдието. Заема този пост остава до февруари 1997 г.
Любен Корнезов е избран за депутат в 38 –то Народно събрание от 31 МИР – Ямбол. В 38–то събрание е заместник – председател на Парламентарна група на Демократичната левица. През ноември 2000 година Любен Корнезов е избран за заместник – председател на НС. Член е на Съвета по европейски въпроси.
На проведените на 17 юни 2001 г. Парламентарни избори за 39 – то НС Любен Корнезов отново е избран за депутат от 31 МИР – Ямбол. От 5 юли 2001 г. той е
заместник-председател на ПГ на Коалиция за България. В периода 06 юли 2001 - 20 юли 2001 г. е член на Временна Комисия по Правилника За организацията и дейността на Народното събрание. От 20 юли 2001 г. става член на Kомисията по правни въпроси
За времето между 20 юли 2001 г. - 15 октомври 2003 г. е председател на Комисията по жалбите и петициите на гражданите.
В периода 23 април 2003 г. - 18 февруари 2005 г. е член на Временната комисия за подготовка на предложения за промени в Конституцията на Република България. От 15 октомври 2003 г. е заместник-председател на НС.
На проведените на 25 юни 2005 г. Любен Корнезов е избран за депутат в 40 –то Народно събрание от 1 МИР – Благоевград от листата на Коалиция “За България”.

Агенция Фокус


Обратно към темата



{START_COUNTER}